Strona główna » Jak dbać o samochód zimową porą?

Jak dbać o samochód zimową porą?

przez admin

Zima zdecydowanie nie jest ulubioną porą roku kierowców – warunki na drogach często pozostawiają wiele do życzenia, a dodatkowo o samochód trzeba dbać w szczególny sposób. Jednocześnie do samego sezonu zimowego musimy się właściwie przygotować, a trudności przysparza fakt, iż pierwszy śnieg może pojawić się już w okolicach listopada. Jak zadbać o swój pojazd zimą?

Przygotowanie do sezonu – jak powinno wyglądać?

Przygotowania do sezonu zimowego najlepiej rozpocząć już w październiku, gdy na dworze jest jeszcze stosunkowo ciepło. Wtedy też powinniśmy dokładnie umyć samochód, a także wykonać podstawowe czynności zabezpieczające i pielęgnacyjne, takie jak na przykład woskowanie. Jesienią wyposażmy się w zimowy płyn do spryskiwaczy – można go wtedy kupić w stosunkowo atrakcyjnej cenie, natomiast wraz z nadejściem pierwszych mrozów istnieje ryzyko, że zwyczajnie zabraknie go na sklepowych półkach. Dodatkowo powinniśmy zakupić:

  • skrobaczkę – najlepiej 2 sztuki,
  • kable rozruchowe,
  • rozmrażacz do zamków,
  • miotełki do usuwania śniegu,
  • składaną mini łopatę.

Zwieńczeniem przygotowań do zimy jest oczywiście wymiana opon – z tego obowiązku zwolnione są tylko osoby, które wyposażyły swoje auto w opony całoroczne. Jeśli jednak poruszamy się na sezonówkach, wymieńmy je wraz z końcem października. Dotyczy to zwłaszcza osób, które poruszają się po stosunkowo trudnych drogach – pierwsze przymrozki pojawiają się na nich już w listopadzie. Nie zostawiajmy wymiany opon na ostatnią chwilę – gdy spadnie śnieg, trudno będzie znaleźć warsztat, który wymieni opony w kilka godzin.

Jak dbać o samochód zimą?

Sezon zimowy nie jest łatwy ani dla kierowców, ani dla pojazdów, którymi się poruszają. Należy pamiętać, aby każdą usterkę konsultować ze specjalistą, nie naprawiając jej we własnym zakresie. Warsztat VolvoPro warto odwiedzić także w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni co do sprawności hamulców bądź wyjeżdżając z zaspy mocno spaliliśmy sprzęgło. Specjalista sprawdzi, czy poszczególne układy bądź elementy wymagają naprawy.

Odwiedzenie profesjonalnego warsztatu to także dobry pretekst do rozwiązania problemów, z którymi borykamy się od pewnego czasu. Doświadczony pracownik podpowie na przykład, na czym polega zmiana języka w Volvo na polski. Dbając o samochód zimową porą, nie można zapominać o jego regularnym myciu. Jest to bardzo istotne chociażby w kontekście usuwania nadmiaru soli, która jest niewidoczna dla oka (choć gdy występuje w dużych ilościach, uwidacznia się w postaci białych plam), jednak groźna dla lakieru. Auta nie należy jednak myć w momencie, gdy spodziewamy się nadejścia mrozów. Również korzystanie z myjni bezdotykowej na mrozie nie będzie najlepszym pomysłem.

Samochód warto natomiast regularnie wietrzyć – wpływ to nie tylko na komfort jazdy, lecz również pomaga pozbyć się nagromadzonej wilgoci. Zimą do samochodu wnosimy bowiem sporo wody, między innymi na naszych butach. 

Dlaczego należy dbać o klimatyzację zimą?

Obecnie zdecydowana większość pojazdów wyposażona jest w klimatyzację. Kierowcy zwykle przypominają sobie o konieczności jej czyszczenia na wiosnę, jednak pamiętajmy, że korzystamy z niej również zimą, choć pracuje wtedy na zmniejszonych obrotach. Klimatyzację należy więc regularnie oczyszczać, a także serwisować – w przeciwnym razie zaczną się w niej gromadzić patogeny, zwłaszcza jeśli dodatkowo w samochodzie panuje duża wilgoć. O klimatyzację możemy zadbać w każdym momencie, bez względu na temperaturę czy warunki pogodowe, odwiedzając zaufany serwis. 

Zobacz również:

Napisz komentarz