Strona główna » Dlaczego instalacja LPG jest dobrym wyborem?

Dlaczego instalacja LPG jest dobrym wyborem?

przez admin

Ciągle rosnące ceny paliwa sprawiają, że coraz więcej kierowców szukając oszczędności, zaczyna zastanawiać się, nad zamontowanie w aucie instalacji LPG, czym ona jest i jak pomoże zredukować koszty przemieszczania się?

Czym jest instalacja LPG

Najprościej rzecz ujmując, jest to system, który adaptuje silniki benzynowe do tego, aby mogły być zasilane mieszaniną propanu i butanu, czyli powszechnie znanego LPG. Zależnie od typu silnika instalacja będzie działała w nieco inny sposób, jednak podstawowa zasada działania pozostaje niezmienna. W wolnej przestrzeni montowana jest specjalna butla, służąca do przechowywania gazu, najczęściej znajduje się ona w bagażniku, istnieją jednak specjalne modele, pozwalające zamontować butlę w miejscu koła zapasowego, pozwala to uniknąć sytuacji, w której przestrzeń bagażowa zostaje ograniczona.

Butla, połączona jest z silnikiem specjalnymi przewodami, którymi doprowadzany jest gaz, z racji tego, że przechowywany jest on w stanie płynnym, właśnie taki stan skupienia ma w momencie przekazania do silnika. Ze względu na to, że w gazie znajdować mogą się zanieczyszczenia, musi zostać on przepuszczony przez filtr fazy ciekłej, umożliwia on wychwycenie wszystkich niepożądanych elementów, jednocześnie wydłużając czas życia instalacji. 

Oczyszczony płynny gaz, musi zostać doprowadzony, do fazy lotnej, aby mógł zasilić silnik, służy do tego reduktor gazu zwany również parownikiem. Umożliwia on odparowanie gazu oraz przekazanie go, do układu wtryskowego, który dostarcza go do komory spalania.

Czy samochody z LPG mają gorsze osiągi?

Ze względu na ok. 20% niższą kaloryczność LPG w stosunku do benzyny, panuje przekonania, że samochód na tego typu paliwie może mieć niższe osiągi. Mit ten jest również podtrzymywany faktem, że w przypadku pierwszych typów instalacji, problem taki mógł występować, przez podawanie identycznej ilości gazu względem benzyny. Dzięki nowoczesnym systemom umożliwiającym dokładne sterowanie ilościami paliw obu typu problem taki już nie występuje.

Dodatkowo gaz LPG ze względu na wyższą liczbę oktanową, umożliwia nawet zwiększenie osiągów pojazdu. Warto jednak pamiętać, że spalanie gazu zawsze będzie nieco wyższe niż benzyny, jak dużo? Przyjmuje się, że od 10% do 20%, oznacza to, że samochód palący 10 litrów benzyny, może spalić ok. 12 litrów gazu. Oczywiście, w przypadku zasilania gazem wciąż wystąpią ogromne oszczędność, obecnie, jest on o ponad połowę tańszy od benzyny.

Instalacja w sportowym aucie

Wiele osób wychodzi z założenia, że sportowe auta nie powinny być zasilane za pośrednictwem LPG, nie ma to jednak żadnych technicznych podstaw. W przypadku sportowych aut, jedyną przeciwnością do zamontowania układu LPG będzie niewielka przestrzeń bagażowa, uniemożliwiająca montaż butli, lub skrajnie niewielka ilość miejsca pod maską, sprawiająca, że nie zmieszczą się tam wtryski gazu. Jak widać, w niektórych modelach zamontowanie instalacji może być problematyczne, wciąż jednak pozostaje wiele aut, które nie będą posiadały tego problemu. Idealnym przykładem będą amerykańskie pony cary i muscle cary, wśród których można wymienić Forda Mustanga, czy Dodga Challengera.

W przypadku obu tych aut, ogromna moc i pojemność idą w parze z duża ilością przestrzeni bagażowej, dodatkowo, ze względu na ich budowę, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku możliwe jest zastosowanie butli w miejscu koła zapasowego. Co jednak z wlewem? Będzie on widoczny? Aktualnie bez problemu można zamontować wlew gazu bezpośrednio obok wlewu benzyny, nie ma więc możliwości stwierdzić z zewnątrz, na jakim paliwie porusza się pojazd.

Jak widać, instalacja gazowa:

  • Zmniejsza koszt podróżowania
  • Jest możliwa do zainstalowania w prawie każdym aucie
  • Jest niewidoczna z zewnątrz

Warto więc podjąć decyzję o jej zamontowaniu jak najszybciej.

Zobacz również:

Napisz komentarz